061-42238923
دزفول، خیابان طالقانی، جنب خيابان حافظ، جنب داروخانه دکتر بران
خانه » جراحی مجدد تعویض مفصل لگن
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

جراحی مجدد تعویض مفصل لگن

نگرانی اغلب این افراد از جراحی مجدد در این سوال خلاصه می شود که آیا انجام دوباره جراحی مفصل لگن می تواند مفید فایده باشد یا همان نتیجه جراحی اولیه را به دنبال خواهد داشت؟ بسیاری از افراد به دلیل عدم موفقیت جراحی اول از انجام جراحی مفصل مجدد مفصل لگن بیم دارند. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در رابطه با جراحی مجدد مفصل لگن در اختیار شما بگذاریم. اگر شما نیز با دریافت تشخیص به جراحی مجدد تعویض مفصل لگن به این نوشتار رسیده اید پیشنهاد می کنیم برای پاسخ به پرسش های ذهن تان با ما همراه باشید.

جراحی مجدد تعویض مفصل لگن چیست؟

تعویض مفصل لگن جراحی است که به دلیل سایش و یا بروز عواملی دیگر در این ناحیه انجام خواهد شد. غالبا این جراحی با درصد  بالای موفقیت صورت می گیرد و افراد نیازمند جراحی مجدد نخواهند شد. اما در برخی مواقع نیز درد های ناشی از آسیب به مفاصل این ناحیه با جراحی تسکین نیافته و بیمار مجبور به انجام جراحی مجدد خواهد بود.

جراحی مجدد تعویض مفصل لگن

چرا به تعویض مفصل مجدد لگن نیازمندیم؟

افراد در مواجهه با سوانح و یا به علت کهولت سن ممکن است با تخریب مفاصل بدن مواجه شوند. یکی از این مفاصل مفصل لگن است. افرادی که بر اثر موارد ذکر شده نیازمند تعویض مفصل لگن هستند در طی جراحی با استفاده از ممفصل مصنوعی مفصل آسیب دیده خارج شده و مفصل جدید جایگزین آن می شود.

ممکن است در طی جراحی مفصل مصنوعی به استخوان چسبیده شود و بعد از جراحی برای بیمار ایجاد مشکل کند ویا به علت گذشت زمان طولانی فرد نیازمند اصلاح و تعویض مجدد مفصل شود در این صورت وی باید تحت عمل تعویض مجدد مفصل لگن قرار گیرد. این نکته لازم به ذکر است که در تعویض مفصل مجدد مفصل استفاده شده از جنس مفصل اولیه نخواهد بود.

عوامل تاثیر گذار در جراحی مجدد مفصل لگن

در ادامه به برخی عوامل که موجب تعویض مفصل مجدد لگن می شوند اشاره خواهیم کرد:

 • بروز درد های شدید پس از تعویض مفصل اولیه
 • آسیب و تخریب مفصل مصنوعی
 • لق شدن مفصل مصنوعی
 • عفونت در ناحصه مفصل مصنوعی
 • شکستن و آسیب به استخوان کنار مفصل مصنوعی
 • شکستن مفصل مصنوعی

گرچه باید برای جراحی تعویض مفصل به بهترین متخصص ارتوپد مراجعه کرد، اما این مهم در جراحی مجدد تعویض مفصل بیش از پیش اهمیت دارد.

مراحل انجام جراحی مجدد مفصل لگن

مراحل انجام جراحی مجدد مفصل لگن به صورت زیر است:

مراحل انجام جراحی مجدد مفصل لگن
 • برداشت و خارج نمودن مفصل آسیب دیده
 • قرار دادن مفصل جدید

این جراحی به دلیل اینکه به صورت مجدد انجام می شود می تواند شرایط خاصی را برای جراح ایجاد کند. غالبا خارج کردن مفصل قدیمی کمی دشوار تر از اصلاحات در جراحی اولیه خواهد بود و ممکن است جراح در جراحی مجدد نیازمند پیوند استخوان باشد. علاوه بر این خونریزی در جراحی مجدد بیش از جراحی اولیه خواهد بود.

آیا جراحی مجدد مفصل لگن عوارضی را به دنبال خواهد داشت؟

این سوال اساسی مراجعین برای جراحی مجدد مفصل است. نمی توان به بیماران تضمین داد که پس از این جراحی دیگر نیازمند جراحی مجدد نخواهند بود. بنابراین ممکن است به دلیل عوارضی همچون : بروز عفونت، در رفتگی و یا شل شدن مفصل بیمار نیازمند به جراحی دیگری باشد.

از دیگر عوارض می توان موارد زیر را نام برد:

 • آسیب به رگ های خونی
 • آسیب به اعصاب
 • بروز لخته خون
 • تشکیل استخوان
 • عدم اتصال استخوان به مفصل

بروز این عوارض بیش از بروز آن در جراحی ابتدایی است، بنابراین لزوم انتخاب بهترین جراحی تعویض مفصل در این دست جراحی ها محرز خواهد بود.

فرایند جراحی تعویض مفصل مجدد لگن

این جراحی نیز به مانند جراحی اولیه صورت خواهد گرفت و مفصل گذاشته شده به مانند مفصل اولیه بیمار مورد بررسی و ترمیم قرار می گیرد. اما توجه به این نکته ضروری است که این جراحی قدری پیچیده تر از جرای اولیه است و جراح نمی تواند اصلاحات بسیاری روی مفصل انجام دهد، چراکه به علت احتمال بروز آسیب های بیشتر ممکن است مفصل کارایی و مقاوت خود را از دست دهد. با این حال زمان تخمین زده شده در این جرایح بیش از جراحی اولیه خواهد بود.

فرآیند این جراحی از قرار زیر است:

با توجه به علت و نوع آسیب طول جراحی و نوع ترمیم در افراد متفاوت خواهد بود، اما به طور کلی جراح ابتدا مفصل قدیمی را از محل برداشته و اگر بافت اطراف آن آسیب دیده باشد آن ها برای قرار دادن مفصل جدید ترمیم و آماده می کند. ممکن است برخی بیماران نیازمند پیوند استخوان نیز باشند که دراین صورت این پیوند نیز انجام خواهد شد. در نهایت مفصل جایگذاری شده و نواحی برش بخیه زده می شود.

هزینه جراحی مفصل مجدد لگن

همانطور که در بالا اشاره شد به دلیل خاصیت مفصل استفاده شده در جراحی دوم میزان هزینه به نسبت جراحی ابتدایی قدری بیشتر خواهد بود. اما به طور کلی هزینه این جراحی بسته به تعرفه جراح و نوع آسیب متفاوت خواهد بود.

از دیگر عوامل تاثیر گذار بر هزینه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه بیهوشی
 • هزینه بیمارستان
 • هزینه آزمایشات قبل از جراحی
 • هزینه تهیه عکس های لازم از مفاصل
 • هزینه دارو های قبل و بعد از جراحی

کلام آخر

آنچه موفقیت این جراحی را تضمین می کند، مراجعه به جراح ارتوپد خوب است. علاوه بر این بیماران باید دقت داشته باشند به دلیل آسیب پذیر بودن مفاصل مصنوعی باید در نحوه حرکات آن احیتاط کنند تا نیازمند جراحی مجدد نشوند. بنابراین مراقبت های بعد از تعویض مفصل بسیار حائز اهمیت است. لازم به ذکر است افرادی که به اضافه وزن و بیماری دیابت مبتلا هستند بیش از دیگر افراد به جراحی مجدد مفصل لگن نیاز پیدا می کنند. بنابراین اگر به این علائم مبتلا هستید سعی در کنترل و بهبودی آن ها داشته باشید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + یازده =

Call Now Button