061-42238923
دزفول، خیابان طالقانی، جنب خيابان حافظ، جنب داروخانه دکتر بران
خانه » شایع ترین مشکلات زانو و نحوه درمان آن ها
[reading-time]

شایع ترین مشکلات زانو و نحوه درمان آن ها

مفصل زانو، یکی از طویل ترین و پیچیده ترین مفاصل بدن است که وزن بدن را تحمل می کند. به همین دلیل، این مفصل از حساسیت بالایی برخوردار می باشد. بیشتر آسیب ها و مشکلات زانو در رباط ها، تاندون ها و غضروف اتفاق می افتند؛ به علاوه این که احتمال دررفتگی و شکستگی کاسه زانو نیز وجود دارد.

در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی شایع ترین مشکلات زانو و درمان های مربوطه بپردازیم.

 

شکستگی ها

کاسه زانو که در قسمت جلوی زانو واقع شده است، از زانو در برابر آسیب ها و زمین خوردن ها محافظت می کند. به همین خاطر، این ناحیه عمدتا در زمین خوردن های شدید و یا فعالیت های ورزشی، دچار آسیب دیدگی می شود.

شکستگی کاسه زانو، شایع ترین و در عین حال، شدیدترین آسیبی است که می تواند زانو را درگیر کند و راه درمان آن جراحی و ثابت نگه داشتن این ناحیه می باشد.

شکستگی های زانو

تصویری که حالت شکسته و سالم یک زانو را باهم مقایسه می کند.

 

دررفتگی ها

دررفتگی زانو زمانی اتفاق می افتد که استخوان های زانو از جای اصلی خود خارج شوند. تصادفات و زمین خوردن های شدید، عامل دررفتگی زانو هستند. حتی در مواردی که زانو به طور ناگهانی دچار چرخش می شود، احتمال دررفتگی بیشتر است.

جهت درمان دررفتگی، ناحیه دررفته باید مجدد به جای اصلی خود بازگردد. در برخی موارد، کاسه زانو، خود به خود به محل اصلی بر می گردد و پوزیشن اصلاح می شود. در برخی موارد، مسکن به بیمار داده می شود تا کار جا انداختن زانو توسط پزشک انجام پذیرد. معمولا شش هفته طول می کشد تا روند ترمیم و بهبودی طی گردد.

دررفتگی های زانو

تصویری از زانویی که دچار در رفتگی شده است.

 

آسیب رباط صلیبی قدامی

رباط صلیبی قدامی (ACL)، بافت زانو است که استخوان های فوقانی و قدامی را به هم متصل می کند و زانو را ثابت نگه می دارد. زمانی که زانو دچار چرخش ناگهانی و شدید شود، این ناحیه آسیب می بیند و پاره می گردد.

آسیب رباط صلیبی قدامی، شایع ترین آسیب ورزشی زانو محسوب می شود که می تواند خفیف و یا شدید باشد.

درمان آسیب دیدگی رباط صلیبی قدامی با توجه به میزان آسیب و پارگی در نظر گرفته می شود. در تمامی موارد، جراحی راه درمان نیست و فیزیوتراپی بعد از آسیب دیدگی نیز می تواند مفید و موثر باشد.

رباط صلیبی قدامی

مقایسه زانوی سالم با زانویی که رباط صلیبی قدامی آن پاره شده است.

 

آسیب رباط صلیبی خلفی

رباط صلیبی خلفی، استخوان فمور را به استخوان ران متصل می کند و از حرکت بیش از حد ران به سمت عقب جلوگیری می نماید. همان طور که از نامش پیداست، این رباط در قسمت خلفی و پشت زانو واقع شده است.

زمانی که ترومایی به زانو وارد شود، این ناحیه آسیب می بیند.

اگر آسیب تنها به قسمت خلفی رباط وارد شود، درمان های غیر جراحی برای بیمار در نظر گرفته می شود. اما در صورتی که زانو دررفته باشد و یا چند رباط پاره شده باشند، نیاز به جراحی خواهد بود.

پارگی رباط صلیبی عقبی

مقایسه زانوی سالم با زانوی دیگری که رباط صلیبی خلفی آن پاره شده است.

 

پارگی مینیسک

مینیسک، قسمتی از غضروف است که ما بین مفصل زانو واقع شده است و همانند ضربه گیری در فعالیت های ورزشی عمل می کند و باعث می شود زانو  ثابت نگه داشته شود. متاسفانه، در اغلب فعالیت های ورزشی مانند فوتبال، شاهد پارگی منیسک هستیم.

زمانی که فردی به طور ناگهانی و در حین دویدن، تغییر مسیر بدهد، احتمال پارگی منیسک بیشتر خواهد بود.

جراحی راه درمان پارگی منیسک است که البته به شدت و میزان آسیب و پارگی نیز بستگی دارد.

پارگی مینیسک

شمایی از پارگی مینیسک زانو

 

پارگی تاندون

تاندون زانو که تاندون پاتلا نیز نام دارد، همراه با عضلات زانو در قسمت جلوی ران، کمک می کند پا صاف نگه داشته شود. با این که احتمال پارگی تاندون پاتلا در افراد میانسال و یا افرادی که فعالیت هایی مانند دو را دنبال می کنند، بیشتر است، اما احتمال بروز این آسیب در هر رده سنی و برای تمامی افراد وجود دارد.

درمان پارگی تاندون در صورتی کامل باشد، از طریق جراحی با هدف احیای عملکرد اتجام می پذیرد. با این حال، در بسیاری از موارد، پارگی تاندون جزئی است و با استراحت و فیزیوتراپی بهبود می یابد.

در صورت تجربه آسیب های زانو و در پی آن، درد، آن چه که اهمیت دارد این است که به متخصص ارتوپدی مراجعه گردد تا درمان موثرتری در نظر گرفته شود. با تشخیص به موقع و درمان موثر، امکان بازگشت فعالیت عملکردی زانو به حالت طبیعی و اولیه بیشتر خواهد بود.

پارگی تاندون در زانو

تصویر شماتیک فوق، تاندون زانویی را نشان می دهد که پاره شده و سپس تحت درمان قرار گرفته است.

 

منبع:  https://www.reboundmd.com/news/seven-most-common-knee-injuries

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + هفت =

Call Now Button