061-42238923
دزفول، خیابان طالقانی، جنب خيابان حافظ، جنب داروخانه دکتر بران
خانه » زانوی پرانتزی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

زانوی پرانتزی

زانوی پرانتزی

یکی از مشکلاتی که در نواحی پاها و بالاخص زانو ها وجود دارد زانوان پرانتزی است. در واقع این مشکل تا حد زیادی می تواند روند طبیعی راه رفتن و نشستن را در افراد با مشکلاتی روبرو سازد.

یکی از مهم ترین سوالاتی که در این زمینه ها  پرسیده می شود این است که علل بروز این مشکل در افراد چیست و از آن مهم تر روش های درمان و حل این مشکل چیست.

در مقاله ای که در پیش رو دارید در صدد هستیم که  در زمینه زانوی پرانتزی و نیز علل زمینه ساز این مشکل و نیز بسیاری از اطلاعاتی که در این خصوص وجود دارد را در قالب بخش های مختلفی در اختیار شما عزیزان و همراهان همیشگی مان قرار دهیم.

زانوی پرانتزی

زانوی پرانتزی چگونه است؟

قطعا شما در خودتان یا در اطرافیان خود چنین عارضه ای را در بخش زانو ها و پاها تجربه یا مشاهده کرده اید.

این مشکل که در اصطلاح پزشکی ژنوواروم گفته می شود به زانوهایی اطلاق می شود که فاصله مابین آنها زیاد است.

به تعبیر دیگر می توان گفت که زانو هایی که حدفاصل آنها زیاد است و پاها در این قسمت فاصله زیادی پیدا کرده است را زانو های پرانتزی یا داخل گرد گفته می شود.

این عارضه می تواند علاوه بر اینکه به لحاظ ظاهری برای افراد ناخوشایند باشد، مشکلاتی را در فعالیت های مخلتف افراد به وجود بیاورد.

نشانه های زانوی پرانتزی

در برخی از موارد میزان انحراف استخوان پاها و زانو ها و نیز میزان فاصله بین زانو ها آنقدر زیاد است که می توان زانوی پرانتزی را به وضوح مشاهده کرد. اما در مواردی این عارضه بسیار نامحسوس است و با دقت زیاد می توان به این عارضه پی برد.

برای مثال نشانگان این مشکل می تواند بدین شرح باشد:

 • افرادی که زانوی پرانتزی دارند در اصطلاح عامیانه گفته می شود که به حالت اردک وار راه می روند.
 • یا اینکه زانو هایشان بسیار فاصله قابل مشاهده ای دارد.
 • زمانی که پاهایشان را در کنار یکدیگر قرار می دهند زانو ها نمی تواند به هم نزدیک شود زیرا که استخوان پا و مفاصل در این بخش فاصله زیادی از هم پیدا کرده است.
 • این افراد به دلیل آناتومی غیر معمولی که دارند درد هایی را در بخش های پاها و زانو ها احساس می کنند.
 • گاها در بسیاری از افراد مشاهده شده است که آنها بسیار زود خسته می شوند و نمی توانند به مدت طولانی پیاده روش داشته باشند.
 • این افراد معمولا در کناره کفش خود (کناره ای که به سمت بیرون کفش است) سائیدگی هایی را مشاهده می کنند. این هم نتیجه این است که پاها نمی تواند به طور صاف در کفش قرار بگیرد.

علل ایجاد زانوان پرانتزی

علل و عوامل مختلفی می تواند در بروز و ظهور این مشکل دخیل باشد. از جمله این دلایل می تواند به عوامل زیر اشاره کرد:

 • علل ارثی و ژنتیکی
 • اضافه وزن و افزایش فشار به نواحی زانوان
 • بیماریهای نظیر روماتیسم
 • عفونت های مفاصل
 • شکستگی در بخش زانو ها و مفاصل

*تمامی این علل می تواند در بروز زانوان پرانتزی نقش داشته باشد. البته در مواردی نیز مشاهده شده است که عادت های نشست و برخاست نیز از جمله عوامل تاثیر گذار در زانو های پرانتزی بوده اند.

برای مثال کودکان در دوران رشدی و زمانی که استخوان ها شکل می گیرند اگر در نحوه نشستن دقت نکنند زانو ها به طور پرانتزی شکل می گیرند.

شما می توانید جهت تعیین وقت و دریافت مشاوره درمورد بیماری های ارتوپدی و روش های درمانی در ارتوپد با دکتر نیما یگانه ، متخصص جراحی ارتوپدی در دزفول با شماره ۰۶۱۴۲۲۳۸۹۲۳ تماس بگیرید. پیج اینستاگرام دکتر نیما یگانه

روش های درمان زانوی پرانتزی

یکی از عمده مشکلاتی که وجود دارد این است که افراد در مواردی از ظاهری که زانوی پرانتزی برایشان ایجاد کرده است ناراضی هستند از همین رو برای انجام انواع اقدمات درمانی مراجعه می کنند.

در ابتدا باید این نکته را در پیش چشم و نظر خود داشته باشید که زانوی پرانتزی در افراد مختلف با درجات مختلفی از شدید تا ضعیف احتمال وقوع دارد. از همین رو روش های درمانی متفاوتی را می توان برای افراد مختلف بکار برد تا حدی از این مشکل برطرف شود.

در مواردی افراد می توانند با انجام یکسری حرکات اصلاحی به رفع و یا کاهش این مشکل کمک کنند.

حرکاتی که بهترین متخصص ارتوپد می تواند تجویز کند. یا اینکه شما را به بهترین فزیوتراپیست ها معرفی کند تا تحت نظر اینان روند درمانی را طی کنید.

در موارد دیگری نیز به دلیل وجود درد هایی در بخش های زانو ها افراد باید تحت جراحی قرار گیرند تا به طور کلی این نواحی بهبود پیدا کنند.

البته این موضوع را به خاطر داشته باشید که پزشکان هر نوع زانوی پرانتزی را تحت عمل جراحی قرار نمی دهند. بلکه زانوان زمانی جراحی می شوند که درد ها و ناراحتی هایی متوجه حال بیمار شود.

بهترین متخصص ارتوپد

متخصصین ارتوپد یکی از مهم ترین متخصصینی هستند که تا حد زیادی می توانند به رفع مشکلات زانوان و پاهایی که استخوان شان به درستی شکل نگرفته است کمک کنند.

یکی از توصیه هایی که داریم این است که حتما برای انجام انواع اقدامات درمانی یا جراحی از بهترین متخصص ارتوپد کمک بگیرید.

از مهم ترین ویژگی های یک جراح ارتوپد خوب این است آگاهی و تجربه زیادی در زمینه تشخیص و درمان مشکلات مختلف در زانو ها و پاها باشد.

برای اینکه مراحل درمانی با بالاترین میزان موفقیت درمانی همراه باشد لازم است که روند درمانی از سوی بهترین و مجرب ترین متخصصینی انجام شود تا در صورت لزوم تمامی اقدامات درمانی انجام شود.

نتیجه گیری

در این مقاله تمامی اطلاعات اساسی و ضروری که در زمینه زانوی پرانتزی وجود داشت را در بخش های مختلفی ارائه کردیم.

از مهم ترین نکاتی که در این مقاله به آن اشاره شد این بود که برای درمان این مشکل باید نزد بهترین متخصص ارتوپد معاینات لازم انجام شود تا بهترین تشخیص و بهترین روش درمانی برای افراد تعیین شود. زیرا که افراد با درجات متخلفی از این مشکل مواجه خواهند بود و روش درمانی برای همه آنان ثابت و یکسان نیست.

درواقع بدن شما جزء مهم ترین سرمایه های شماست که باید برای رفع مشکل و بیماریهای آن بکوشید. البته که انتخاب پزشک معالج نیز از جمله مهم ترین اقدامات لازم و مسئولانه شماست که نسبت به بدن و سلامتی خود دارید.

اگر شما کاربران گرامی ساکن شهر دزفول و شهرهای اطراف آن می باشید  می توانید  به جراح و متخصص ارتوپد خوب در دزفول  مراجعه کنید تا مشکلات  شما مورد بررسی قرار گرفته  و اقدامات  درمانی لازم انجام  گیرد.

با تشکر از گروه سایت دکتر نیما یگانه متخصص جراحی ارتوپد در دزفول

 

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

Call Now Button