061-42238923
دزفول، خیابان طالقانی، جنب خيابان حافظ، جنب داروخانه دکتر بران
خانه » علائم خشکی مفاصل
[reading-time]

علائم خشکی مفاصل

خشکی مفاصل

احتمالا در زمینه خشکی مفاصل یا تجربه فردی داشته اید و یا اینکه در نزدیکانتان این اتفاق رخ داده است و گزارش هایی را در خصوص چگونگی این بیماری دریافت کرده اید.

در این نوشتار برآنیم اطلاعاتی در زمینه خشکی مفاصل، نشانه هایی که بیانگر رخداد خشکی مفاصل در افراد هستند و نیز علت هایی که موجب بروز و ظهور این بیماری هستند، ارائه کنیم. درآخر در بخشی مجزا به انواع راه های درمانی و نیز توضیحاتی در خصوص هر یک از راه های درمانی خواهیم آورد.

علائم خشکی مفاصل

خشکی مفاصل

مفصل به حد فاصل دو استخوان گفته می شود که غضروفی میانه آنها قرار گرفته است و از برخورد مستقیم دو استخوان جلوگیری می کند.

هرگاه به دلایلی ( که بعد ها در همین نوشتار خواهد آمد) غضروف میانی دو استخوان از بین برود و یا مفاصل دچار مشکلی شوند موجب می شود ارتباط و تماس دو استخوان افزایش پیدا کند در نتیجه مشکلاتی را برای افراد ایجاد می کند. مشکلات ایجاد شده در این ناحیه نهایتا محدودیت هایی را در انواع فعالیت های حرکتی افراد ایجاد می کنند.

 

علائم خشکی مفاصل چیست؟

مهم ترین علائمی که این بیماری دارد این است که افراد نمی توانند به راحتی پاهای خود را خم کنند و  دیگر این که مفاصل حالت انعطاف خود را از دست داده و فرد در هنگام نشست و برخاست با مشکلاتی روبرو است. بدین معنا که درد و ناراحتی متوجه فرد می شود.

این علائم کاملا قابل تشخیص است. زمانی که شما متوجه می شوید نشستن، بلند شدن، راه رفتن شما به سهولت گذشته نیست قطعا مشکلی در ناحیه مفاصل وجود دارد که یکی از آنها خشکی مفاصل است.

*البته بهتر است که کارتشخیص را به پزشک متخصص بسپارید و از وی در این زمینه یاری بگیرید.

علل دخیل در خشکی مفاصل چیست؟

 • آرتروز پا از جمله دلایلی است که می تواند به خشکی مفاصل منجر شود.
 • روماتیسم
 • آرتریت
 • عفونت هایی که در نواحی مفاصل ایجاد می شوند
 • بیماری هایی وجود دارند که به خشکی مفاصل کمک می کنند از جمله آنها نقرس.
 • گاها غده ها و تومور هایی در ناحیه مفصل ها و یا در اطراف مفاصل شکل می گیرند و این عامل خشکی مفاصل می شود.
 • گاها منیسک در درون مفصل دچار پارگی می شود و در همان جا گیر می کند.
 • گاها شکستگی هایی در داخل مفاصل ایجاد می شود ولی بد جوش می خورد همین خود عاملی می شود بر بروز خشکی مفاصل.
 • از دست رفتن انعطاف بافت هایی که در اطراف مفاصل وجود دارد از جمله: رباط، تاندون، عضلات نواحی طراف.
 • تخریب غضروف هایی که در مفاصل وجود دارد و افزایش ارتباط بین دو استخوان

 

راه های درمانی برای خشکی مفاصل چیست؟

برای درمان خشکی مفاصل از دوراه عمده می توان کمک گرفت.

فیزیوتراپی

فیزیو تراپی گزینه ای است که در صورتی که خشکی مفاصل شدید نیست  و به تشخیص پزشک متخصص ارتوپد می توان با انجام یکسری حرکات ورزشی و فعالیت های بدنی به بهبود این وضعیت کمک کرد، بکار گرفته می شود.

در واقع با شرکت در تعدادی جلسات فیزیو تراپی و زیر نظر فیزیوتراپیست می توانند حرکاتی را آموزش ببینند و با انجام آنها از درد و ناراحتی خود بکاهند.

جراحی

جراحی در مواردی انجام می شود که وضعیت پاها و زانوان وخیم است و فیزیو تراپی پاسخ گوی درمانی مناسبی برای رفع مشکلات مفاصل نیست. به همین جهت این افراد تحت عمل جراحی قرار می گیرند و تمامی اقدامات لازم درمانی از سوی پزشک ارتوپد انجام می شود.

*یک نکته را باید در خاطر داشته باشید. راه درمان خشکی مفاصل بستگی به علتی دارد که موجب خشکی مفاصل گردیده است. درواقع زمانی که منیسک پاره شده است آن را ترمیم می کنند و یا زمانی که تاندون  و رباط کوتاه است باید آن را بلند تر کنند. در واقع هدف ما این است که بگوییم روش درمان به نوع مشکلات ایجاد شده وابسته است و هر مشکلی راه درمانی خود را دارد.

شما می توانید جهت تعیین وقت و دریافت مشاوره درمورد بیماری های ارتوپدی و روش های درمانی در ارتوپد با دکتر نیما یگانه ، متخصص جراحی ارتوپدی در دزفول با شماره ۰۶۱۴۲۲۳۸۹۲۳ تماس بگیرید. پیج اینستاگرام دکتر نیما یگانه

ارائه نکاتی ضروری در زمینه خشکی مفاصل

 • یکی از مهم ترین توصیه هایی که پزشکان به بیماران دارند این است که حتما اگر مشکل مفاصل شما دوهفته به طول انجامید در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه کنید.
 • یکی از دلایلی که موجب می شود در مراجعه به پزشک تعجیل کنیم این است که هرچقدر از زمان بروز مشکل بگذرد درمان آن مشکل و بیماری سخت تر می شود. به همین جهت به میزانی که شما روند درمانی را زوتر شروع کنید نتیجه درمان موفقیت آمیز تر خواهد بود.

 

بهترین جراح ارتوپد

توصیه ای که به عزیزان و همراهان همیشگی مان داریم این است که همواره از بهترین جراح ارتوپد در زمینه درمان و یا جراحی هایی که در نواحی مختلف بدنی نیاز به انجام است کمک بگیرید. این مساله تا حد زیادی موفقیت نتیجه درمان را قطعی می کند و نگرانی و دغدغه شمارا در خصوص نتیجه بخشی روند درمان از بین خواهد برد. زیرا که بهترین جراح ارتوپد قطعا در طول سالها تجربیات زیادی را کسب کرده است و برای درمان، بهترین روش و نیز بهترین تصمیم گیری ها را اتخاذ خواهد کرد.

در مواردی مشاهده شده است که حتی دانش پزشک ارتوپد برای حل مشکل در روند درمان نتوانسته کمک چندانی کند . در این مواقع تجربه کاری و مهارت پزشک به کمک حل مشکل پیش آمده شتافته است و جان بیمار را نجات بخشیده است.

در صورتی که شما کاربران گرامی ساکن شهر دزفول و مناطق و شهرهای اطرلف آن هستید توصیه ما بر این است که با مراجعه به لبنک بهترین متخصص ارتوپد در دزفول می توانید نزدیک ترین و بهترین دکتر ارتوپد در منطقه زندگی خود را شناخته و بیابید.

 

نتیجه گیری

در انتها امیدواریم که اطلاعات ارائه شده تا حد زیادی بتواند روشنگر راه بیماران و خانواده هایشان باشد. زیرا که تصمیماتی که در مسیر درمانی باید اتخاذ شود بسیار حساس و دقیق است و هرچه اطلاعات بیشتر باشد تصمیمات بهتر و دقیق تر تعیین می گردد.

با تشکر از گروه سایت دکتر نیما یگانه متخصص جراحی ارتوپد در دزفول

 

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + یک =

Call Now Button