061-42238923
دزفول، خیابان طالقانی، جنب خيابان حافظ، جنب داروخانه دکتر بران
خانه » علت و علائم خشکی مفصل زانو
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

علت و علائم خشکی مفصل زانو

احتمالا تا کنون درد و خشکی مفصل را تجربه کرده اید و یا در اطرافیان خود این عارضه را دیده اید. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در زمینه خشکی مفاصل، نشانه هایی که بیانگر رخداد خشکی مفاصل در افراد هستند و نیز علت هایی که موجب بروز و ظهور این بیماری هستند، ارائه کنیم. حال می خواهیم اطلاعاتی در رابطه با علائم خشکی مفاصل و علت های آن در اختیار شما بگذاریم. با ما همراه باشید.

مفصل و مشکلات مفصلی چیست؟

مفصل به حد فاصل دو استخوان گفته می شود که بافت غضروفی در میانه آن ها قرار گرفته است و از برخورد مستقیم دو استخوان جلوگیری می کند. هرگاه به دلایلی (که بعد ها در همین نوشتار خواهد آمد) غضروف میانی دو استخوان از بین برود و یا مفاصل دچار مشکلی شوند موجب می شود ارتباط و تماس دو استخوان افزایش پیدا کند در نتیجه مشکلاتی را برای افراد ایجاد می کند. مشکلات ایجاد شده در این ناحیه نهایتا محدودیت هایی را در انواع فعالیت های حرکتی افراد ایجاد می کنند. جراحی مفصل یکی از حساس ترین عمل هایی است که یک شخص می تواند انجام دهد. حال یک فیلم در رابطه با جراحی مفصل از دکتر نیما یگانه باهم ببینیم.

خشکی مفصل زانو

به محدودیت در حرکت مفاصل خشکی مفصل می گویند. در حالت کلی زمانی که فرد به راحتی نتواند مفصل های خود را تکان دهد، دچار خشکی مفصل شده است. این عارضه دارای علائم مختلفی است که در ادامه در رابطه با آن ها بیشتر صحبت میکنیم. خشکی مفصل زانو می تواند محدودیت و دشواری در حرکت پا را به همراه داشته باشد.

علائم خشکی مفصل چیست؟

مهم ترین علائمی که این بیماری دارد این است که افراد نمی توانند به راحتی پاهای خود را خم کنند و دیگر این که مفاصل حالت انعطاف خود را از دست داده و فرد در هنگام نشست و برخاست با مشکلاتی روبرو است. بدین معنا که درد و ناراحتی متوجه فرد می شود. این علائم کاملا قابل تشخیص است. زمانی که شما متوجه می شوید نشستن، بلند شدن، راه رفتن شما به سهولت گذشته نیست قطعا مشکلی در ناحیه مفاصل وجود دارد که یکی از آنها خشکی مفاصل است. البته بهتر است که کار تشخیص را به پزشک متخصص بسپارید و از وی در این زمینه یاری بگیرید.

خشکی مفاصل

علل دخیل در خشکی مفاصل چیست؟

افزایش سن

با افزایش سن، غضروف، ماده اسفنجی که از انتهای استخوان های شما محافظت می کند، شروع به خشک شدن و سفت شدن می کند. بدن شما همچنین با افزایش سن مایع سینوویال کمتری تولید می کند (موادی که مانند روغن عمل می کنند تا مفاصل شما را به آرامی حرکت دهند). در نتیجه مفاصل شما ممکن است مانند گذشته آزادانه حرکت نکند. در این مورد بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که به حرکت کردن ادامه دهید. مایع سینوویال برای شل نگه داشتن مفاصل به حرکت نیاز دارد.

استئوآرتریت یا آرتروز زانو

مفصل محل برخورد دو استخوان است. انتهای هر استخوان با لایه ای از مواد لاستیکی به نام غضروف پوشانده شده است. غضروف باعث می شود تا استخوان ها به یکدیگر ساییده نشوند. اما غضروف می تواند به مرور زمان یا پس از آسیب از بین برود. در این حالت، استخوان‌ها به یکدیگر برخورد می‌کنند و گاهی اوقات ساییده می شوند. در نتیجه مفصل سفت، ملتهاب و متورم خواهد شد. به این عارضه آرتروز مفصل زانو می گویند.

درمان آرتروز زانو

داروهای بدون نسخه می توانند به کاهش درد و تورم کمک کنند. در غیر این صورت، پزشک شما ممکن است درمان های قوی تری را مستقیماً به مناطق مشکل دار تزریق کند. می‌توانید مفاصل را آتل ببندید و استفاده بیش از حد را متوقف کنید، اما این کار می‌تواند ماهیچه‌های شما را ضعیف کند، بنابراین زیاده روی نکنید. برخی از افراد ممکن است به جراحی نیاز داشته باشند.

خشکی و سفتی زانو

روماتیسم مفصلی

سیستم ایمنی بدن، از شما در برابر میکروب های بیرونی محافظت کند. اما گاهی اوقات طی یک بیماری خود ایمنی، سیستم ایمنی به بافت های خودی بدن حمله می کند. در روماتیسم مفصلی، سیستم ایمنی، پوشش مفصل ها که سیوویوم نام دارد را مورد حمله قرار می دهد. روماتیسم به احتمال زیاد مفاصل مچ دست یا انگشتان را تحت تاثیر قرار می دهد، اما می تواند در هر جایی از بدن شما ظاهر شود. این بیماری اغلب باعث درد و سفتی مداوم می شود. گاهی اوقات، خفیف است و گاهی اوقات عود می کند. روماتیسم مفصلی زانو یکی از انواع رایج این بیماری است که باعث ایجاد محدودیت در حرکت زانوی فرد می شود.

پزشکان روماتیسم مفصلی را با داروهایی درمان می کنند که روند بیماری را کند یا متوقف می کند. هدف این است که شما هیچ نشانه ای از التهاب در بدن خود نداشته باشید. در کنار داروها، می‌توانید از خودتان نیز مراقبت کنید: خوب غذا بخورید، در صورت نیاز استراحت کنید، اما به حرکت ادامه دهید، و به خوبی از مفاصل خود مراقبت کنید.

فیبرومیالژیا

این بیماری مزمن باعث درد مفاصل و عضلات همراه با مشکلات خواب، خلق و خو و حافظه می شود. دانشمندان عقیده دارند که در این بیماری، مغز شما سیگنال های درد معمولی را دریافت می کند و آنها را تشدید می کند. دلیل این اتفاق هنوز مشخص نیست، اما اغلب به دنبال یک بیماری، جراحی یا استرس شدید رخ می دهد. این اختلال می تواند دلیل سفتی زانو باشد، اما به اندازه آرتریت به مفاصل شما آسیب نمیزند.

آسیب مفصل

دو نوع آسیب مفصلی رایج وجود دارد که موجب التهاب مفاصل می شوند. این آسیب ها معمولاً ناشی از استفاده بیش از حد یا سوء استفاده از یک مفصل در طول زمان ایجاد می شوند:

  • بورسیت: بورسیت وضعیت دردناکی است که به علت تحریک و یا ایجاد التهاب در بورس ها ایجاد می شود. بورس ها کیسه های پر از مایع هستند که به عنوان بالشتک بین استخوان ها و سایر قسمت های متحرک عمل می کنند.
  • تاندونیت: تاندون هایی که ماهیچه های شما را به استخوان ها متصل می کنند را تحت تاثیر قرار می دهد.

راه های درمانی برای خشکی مفصل زانو چیست؟

برای درمان این بیماری می توان از دو روش زیر استفاده کرد:

  • فیزیوتراپی: فیزیوتراپی یکی از روش های درمانی است که در بهبودی مشکلات ارتوپدی می تواند بسیار موثر باشد اما برای انتخاب بهترین روش درمانی لازم است که تحت نظر یک متخصص ارتوپد خوب باشید.
  • ورزش: هرچه بیشتر مفاصل خود را حرکت دهید، احتمال سفت شدن آنها کمتر می شود. کمی پیاده روی می تواند به شما کمک کند. با این کار ماهیچه هایی که از مفاصل شما حمایت می کنند، تقویت می کنید، استخوان های خود را قوی نگه می دارید، تعادل خود را بهبود می بخشید و کالری می سوزانید. آهسته شروع کنید، تا آسیب نبینید. اگر احساس می کنید که ورزش ملایم سفتی مفصل را بدتر می کند، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید.
  • گرما درمانی: اگر مفاصل شما در هنگام صبح خیلی سفت هستند، دوش آب گرم یا حمام آب گرم را امتحان کنید. این کار باعث می شود خون به منطقه جریان یابد و مفصل را نرم تر کند. همچنین می توانید پدهای حرارتی مرطوب را از داروخانه خریداری کنید یا خودتان آن را درست کنید. یک حوله را در کیسه فریزر قرار دهید و آن را به مدت 1 دقیقه در مایکروویو بگذارید، آن را در یک حوله بپیچید و اجازه دهید 15 تا 20 دقیقه روی آن ناحیه بماند.
  • جراحی: از دیگر روش های درمانی این عارضه جراحی است که انجام آن لازم است توسط یک متخصص ارتوپد صورت گیرد. علت آن هم این می باشد که جراحی یک روش تهاجمی است و ممکن است برای بیمار بسیا خطرناک باشد.

 برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با درمان خشکی مفاصل می توانید بر روی درمان خشکی مفاصل کلیک کنید.

ارائه نکاتی ضروری در زمینه خشکی مفاصل

رعایت برخی نکات برای افرادی که به خشکی مفصل دچار شده اند بسیار مهم است. دو مورد از مهم ترین آن ها عبارت است از:

  • یکی از مهم ترین توصیه هایی که پزشکان به بیماران دارند این است که حتما اگر مشکل مفاصل شما دوهفته به طول انجامید در اولین فرصت به بهترین متخصص و جراح ارتوپد مراجعه کنید.
  • یکی از دلایلی که موجب می شود در مراجعه به پزشک تعجیل کنیم این است که هرچقدر از زمان بروز مشکل بگذرد درمان آن مشکل و بیماری سخت تر می شود. به همین جهت به میزانی که شما روند درمانی را زوتر شروع کنید نتیجه درمان موفقیت آمیز تر خواهد بود.

توصیه ای که به عزیزان و همراهان همیشگیمان داریم این است که همواره از بهترین جراح ارتوپد در زمینه درمان و یا جراحی هایی که در نواحی مختلف بدنی نیاز به انجام است کمک بگیرید. این مساله تا حد زیادی موفقیت نتیجه درمان را قطعی می کند و نگرانی و دغدغه شمارا در خصوص نتیجه بخشی روند درمان از بین خواهد برد. زیرا که بهترین جراح ارتوپد قطعا در طول سالها تجربیات زیادی را کسب کرده است و برای درمان، بهترین روش و نیز بهترین تصمیم گیری ها را اتخاذ خواهد کرد.

در مواردی مشاهده شده است که حتی دانش پزشک ارتوپد برای حل مشکل در روند درمان نتوانسته کمک چندانی کند. در این مواقع تجربه کاری و مهارت پزشک به کمک حل مشکل پیش آمده شتافته است و جان بیمار را نجات بخشیده است.

سوالات متداول

نتیجه گیری

در انتها امیدواریم که اطلاعات ارائه شده تا حد زیادی بتواند روشنگر راه بیماران و خانواده هایشان باشد. زیرا که تصمیماتی که در مسیر درمانی باید اتخاذ شود بسیار حساس و دقیق است و هرچه اطلاعات بیشتر باشد تصمیمات بهتر و دقیق تر تعیین می گردد.

 

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − ده =

Call Now Button